Indie - wakacje już od 3320 zł

Na wakacje: Delhi, Indie

Przewodnik turystyczny: Indie/ Indie Północne/ Pendżab, Haryana i Delhi/ Delhi

Częściowe zachmurzenie
34°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
7%
Ciśnienie:
1012 hPa
Wiatr:
13 km/h281°
Dawna stolica Indii. Zajmuje w większości terytorium osobnej jednostki administracyjnej – Narodowego Terytorium Stołecznego Delhi. Jest jednocześnie stolicą tego regionu. Miasto powstało nad rzeką Jarmuną najprawdopodobniej w XIII w., ale jako osada istniało już w I tysiącleciu p.n.e. Jest to drugie największe miasto w Indiach (ok. 11 mln. mieszkańców), ważny ośrodek przemysłowy, jedno z centrów kultury i nauki oraz węzeł komunikacyjny. Okolica jest niezwykle bogata w zabytki historii i kultury, których znaczna część pochodzi z okresu Wielkich Mongołów. Znajdują się tu aż dwa obiekty z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. W ramach aglomeracji Delhi znajduje się stolica państwa – New Delhi.

Geografia i przyroda

Miasto położone jest w północnych Indiach, nad rzeką Jamuną i zamieszkuje go ponad 11 milionów mieszkańców. Delhi jest stolicą jednostki administracyjnej o tej samej nazwie mającej status Narodowego Terytorium Stołecznego Delhi. Na jego terytorium znajduje się obecna stolica Indii – Nowe Delhi. Władze terytorium zabiegają o przekształcenie go w stan.

Historia

Obszar, na którym położone jest Delhi, nigdy nie należal do spokojnych – tereny te, podobnie jak całe północne Indie, były areną wielu wojen, a kolejni władcy budowali na tym samym obszarze swoje miasto. I tak znajdowało się tu (na sobie i obok siebie) siedem miast Delhi – stąd dziś w Delhi znajduje się 7 jego antycznych dzielnic. Najstarsze miasto datuje się na 1200 p.n.e, jednak początki obecnego Delhi należy łączyć z VIII w. n.e. Z racji swojego położenia na szlaku handlowym, zawsze, w całej historii kraju, było ważnym miastem. W XIII wieku zostało stolicą sułtanatu, oraz ważnym centrum sufizmu. Najsłynniejsze zabytki miasta, jak Czerwony Fort czy meczet Dżami Masdżid, pochodzą z XVI wieku, gdy rządzili tu Wielcy Mogołowie. W XIX wieku miasto zostało podbite przez Brytyjczyków, którzy po licznych powstaniach, przenieśli stolicę kraju do Kalkuty. Na początku XX wieku wybudowali oni kolejne miasto – Nowe Delhi, i w 1911 roku ustanowili go stolicą kolonialnych Indii.

Atrakcje

 • Czerwony Fort – najsłynniejszy zabytek Starego Delhi z XVII wieku. Jego nazwa bierze się od czerwonego piaskowca, z którego został wykonany. Codziennie wieczorem odbywają się tu pokazy światło-dźwięk.
 • Dżami Masdżid (Wielki Meczet) – największy meczet w całych Indiach, również pochodzący z XVII wieku. Wyróżnia się on 4 narożnymi wieżami, i dwoma potężnymi, 40-metrowymi minaretami z czerwonego piaskowca i białego marmuru. Meczet udostępniony jest do zwiedzania, a z jednego z minaretów można podziwiać wspaniałą panoramę miasta.
 • Radź Ghat – miejsce kremacji Gandhiego.
 • Chandi Hawk – stary bazar w alejach starego miasta, czynny całą dobę.

W okolicy

 • Nowe Delhi – nowa część miasta, wybudowana w XX wieku przez Brytyjczyków, obecna stolica Indii. Mimo, że ze starym Delhi tworzy jeden organizm, posiada zupełnie inny charakter – jest czysta, uporządkowana, pełna parków i alej, oraz zamieszkana jest przez najbogatszych obywateli.
 • Firuzabad – ruiny miasta wzniesionego przez Firuza Shaha Tughlaka z 13 – metrową kolumną z edyktami cesarza Aśoki.

Sporty

 • W mieście znadują się pola golfowe i do gry w krykieta.
 • Można również się wybrać do jednego z kompleksów sportowych, oferujących różnorodne możliwości uprawiania sportów.

Gastronomia

Indie to raj dla wegetarian – kraj ten słynie z najlepszych i bardzo różnorodnych bezmięsnych potraw. Szeroki wybór takich dań (i niskie ceny) oferuje restauracja Inderpuri, położona w sercu Starego Miasta. Najlepiej jadać w restauracjach (a nie kupować np. na ulicy) – jedzenie jest lepsze, a wcale niedrogie.
Indyjskie potrawy są również bardzo pikantne, co może okazać się szokiem dla żołądków Europejczyków. Należy więc o tym pamiętać przy składaniu zamówienia i poprosić kelnera o zmniejszenie dawki przypraw. Warto też spróbować indyjskiej herbaty, podawanej z mlekiem i przyprawami.

Zakupy

Najpopularniejsze pamiątki to antyczne przedmioty, kamienie szlachetne, przyprawy i jedwab. Wszystko to można nabyć zarówno w delhijskich sklepach jak i na bazarach. W Delhi jest wiele targowisk tematycznych – np. na Cottage Industries Emporium można kupić przepiękne sari, bawełnę, jedwab czy skóry, a na Poompahar wyroby ceramiczne i figurki bogów. Nie wolno również przegapić wizyty na słynnym bazarze Chandni Chowk, gdzie można zaopatrzyć się w jedwab, dywany, perfumy, oraz przyprawy. Na starym mieście znajduje się również targ Khari Baoli z przyprawami z całego Bliskiego i Dalekiego Wschodu.

Życie nocne

Będąc w Delhi, nie można pominąć hinduskich przedstawień taneczno-muzycznych, które odbywają się w wielu miejscach w całym mieście. Osoby, które wymagają bardziej ekskluzywnych barów i rozrywek, powinny wybrać się do Nowego Delhi.

Informacje praktyczne

 • Waluty – rupia indyjska (INR)
 • Wizy – przy wjeździe potrzebne jest posiadanie wizy.
 • Czas – czas w stosunku do czasu polskiego to +3,5 godziny.
 • Język urzędowy – hindi, jako pomocniczy: język angielski.
 • Ubiór – nie ma żadnych ograniczeń, co do ubioru, jedynie zwiedzając miejsca święte należy mieć zasłonięte ramiona i spódnicę lub spodnie za kolana.
 • Szczepienia – są wymagane.
 • Elektryczność - 230V (wtyczki typu C, D).


Delhi, Indie - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  36°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  7%
  wilgotność:
  15%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1012hPa
  wiatr:
  192°   11 km/h
  wsch. słońca:
  05:36
  zach. słońca:
  18:11
 • Częściowe zachmurzenie
  min.29°C max.38°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  276°   9 km/h
  wsch. słońca:
  05:35
  zach. słońca:
  18:12
 • Częściowe zachmurzenie
  min.27°C max.39°C
  opady:
  0.1 mm
  wiatr:
  293°   13 km/h
  wsch. słońca:
  05:34
  zach. słońca:
  18:13
 • Częściowe zachmurzenie
  min.26°C max.35°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  259°   14 km/h
  wsch. słońca:
  05:33
  zach. słońca:
  18:13
 • Częściowe zachmurzenie
  min.27°C max.36°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  299°   14 km/h
  wsch. słońca:
  05:32
  zach. słońca:
  18:14

Delhi - klimat w Indie