Indie - wakacje już od 3321 zł

Na wakacje: New Delhi, Indie

Przewodnik turystyczny: Indie/ Indie Północne/ Pendżab, Haryana i Delhi/ New Delhi

Pochmurno
41°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
36%
Ciśnienie:
994 hPa
Wiatr:
22 km/h283°
Nowe Delhi to aktualnie stolica państwa Indii. Znajduje się w ramach aglomeracji Delhi (dawnej stolicy) i osobnej jednostki administracyjnej – Narodowego Terytorium Stołecznego Delhi. Nowe Delhi zostało wydzielone jedynie administracyjnie, faktycznie stanowi część tkanki miasta i przypomina raczej jego dzielnicę. Aglomerację zamieszkuje ok. 21 mln. osób. Historia Nowego Delhi jest historią Delhi. Jako ośrodek miejski funkcjonowało od XIII w., jednak ślady osadnictwa sięgają I tysiąclecia p.n.e.

Geografia i przyroda

Nowe Delhi znajduje się w ramach aglomeracji Delhi i jest obecną stolicą Indii. Leży więc w północnej części kraju, pomiędzy stanami Radźastan, Uttar Pradesh, oraz Haryana. Od kwietnia w mieście jest bardzo upalnie – temperatury osiągają 40 stopni, co przy wyjątkowo suchym powietrzu jest niezwykle trudne do wytrzymania, w lipcu natomiast są ogromne ulewy (które wcale nie wpływają na zmniejszenie temperatury). Najprzyjemniejszą porą do wizyty w Delhi jest więc październik – listopad, kiedy temperatury spadają (ok. 25 – 30 stopni).

Historia

Nowe Delhi zostało wybudowane w 1912 roku przez Brytyjczyków jako stolica kolonialnych Indii. Wówczas głównym miastem kraju była Kalkuta. Po odzyskaniu niepodległości w 1947 roku Nowe Delhi pozostało stolicą państwa.

Atrakcje

 • Brama Indii – 42 – metrowy łuk triumfalny, znajdujący się w miejscu skrzyżowania wielu ulic. Została zbudowana w 1931 roku, ku czci indyjskich żołnierzy, poległych w I wojnie światowej i na wojnach w Afganistanie – ich nazwiska zostały wyryte na ścianach Bramy.
 • Dźantar Manar – XVIII – wieczne obserwatorium astronomiczne maharadży Dźajpuru. Znajduje się tu ogromny zegar słoneczny.
 • Rajpath – główny bulwar miasta, przy którym znajduje się wiele ważnych budynków.

W okolicy

 • Stare Delhi – znajdują się tu najsłynniejsze zabytki miasta jak Wielki Meczet czy Czerwony Fort.
 • Kolumna cesarza Aśoki z edyktami cesarskimi – leżąca na pograniczu starego i nowego miasta.
 • Muzeum Pamięci Indiry Gandhi – zostało zbudowane dokładnie w miejscu, w którym Indira Gandhi została zabita w 1948 roku. Oprócz licznych rzeczy osobistych i wycinków prasowych, można zobaczyć nawet zakrwawione sari, upamiętniające zamach.

Sporty

 • W mieście znadują się pola golfowe i do gry w krykieta.
 • Można również się wybrać do jednego z kompleksów sportowych, oferujących różnorodne sporty.

Gastronomia

W Nowym Delhi znajduje się wiele nowoczesnych i ekskluzywnych restauracji, w których można skosztować najlepsze indyjskie potrawy, zwłaszcza dla jaroszy – Indie bowiem szczycą się najlepszymi na świecie daniami wegetariańskimi. Jednym z ciekawszych miejsc jest Parikarma – ruchoma restauracja, z której można oglądać panoramę całego miasta (pełen obrót trwa 90 minut). Spragnieni dań mięsnych mogą się udać do restauracji Chor Bizaar, która serwuje różnorodne potrawy – zarówno wegetariańskie jak i mięsne. Z kolei w Baujee Ka Dhaba można skosztować dań z różnych części Indii, pełne wpływów kuchni afgańskiej i pakistańskiej.

Zakupy

W Nowym Mieście jest wiele eksluzywnych sklepów, w których można zakupić najważniejsze pamiątki – począwszy od przypraw i ceramiki po perfumy i sari. Warto jednak wybrać się na jeden z licznych bazarów na Starym Mieście, gdzie istnieje większy wybór, a przede wszystkim istnieje możliwość negocjacji cen.

Życie nocne

Najlepszą rozrywkę oferują luksusowe hotele, w których bez problemu można kupić alkohol ( w samym mieście wiele barów ma trudności z uzyskaniem koncesji, stąd może być problem z zakupem alkoholu). Ciekawą knajpką jest El Rodeo, gdzie obsługa przebrana jest w kowbojskie stroje. Z kolei w Jazz Barr przy hotelu Sheraton, można posłuchać koncertów na żywo.

Informacje praktyczne

 • Waluty – rupia indyjska (INR)
 • Wizy – przy wjeździe potrzebne jest posiadanie wizy.
 • Czas – czas w stosunku do czasu polskiego to +3,5 godziny.
 • Język urzędowy – hindi, jako pomocniczy: język angielski.
 • Ubiór – nie ma żadnych ograniczeń, co do ubioru, jedynie zwiedzając miejsca święte należy mieć zasłonięte ramiona i spódnicę lub spodnie za kolana.
 • Szczepienia – są wymagane.
 • Elektryczność - 230V (wtyczki typu C, D).

New Delhi, Indie - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  42°C
  opady:
  0.3 mm
  zachmurzenie:
  36%
  wilgotność:
  33%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  994hPa
  wiatr:
  268°   20 km/h
  wsch. słońca:
  05:01
  zach. słońca:
  18:52
 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  min.34°C max.42°C
  opady:
  2.0 mm
  wiatr:
  269°   20 km/h
  wsch. słońca:
  05:02
  zach. słońca:
  18:51
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.34°C max.40°C
  opady:
  6.4 mm
  wiatr:
  259°   16 km/h
  wsch. słońca:
  05:02
  zach. słońca:
  18:51
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.34°C max.41°C
  opady:
  1.5 mm
  wiatr:
  263°   14 km/h
  wsch. słońca:
  05:03
  zach. słońca:
  18:51
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.30°C max.42°C
  opady:
  1.9 mm
  wiatr:
  110°   12 km/h
  wsch. słońca:
  05:03
  zach. słońca:
  18:50

New Delhi - klimat w Indie